Publikace: Pomůcky pro učitele
  Dnes je:


Úvodní stránka manuálu

OBSAH HODIN

VĚK 12-14 LET
ZEMĚPIS: ŽIVOTNÍ PODMÍNKY V UPRCHLICKÝCH TÁBORECH V AFRICE

Cíl

Život v uprchlickém táboře. Záběry na sebe namačkaných, zakouřených stanů vytvářejících samostatná města jsou známy každému, kdo alespoň někdy sleduje televizní zprávy. Ovšem realitu života na takovém místě - den po dni, rok po roce - si umí představit málokdo.

Tato kapitola se zaměřuje na "nepředstavitelné".

HODINA 1

Příprava


Připravte si pro žáky (a) Doplňujícící otázky: Osídlení a rozloha rwandských uprchlických táborů, oblast Kagera, Tanzanie, 1996; a (b) školní mapu: Uprchlické tábory, oblast Kagera, Tanzanie, 1996.

Postup

Hodinu uveďte krátkým popisem krize uprchlíků z Rwandy v roce 1994. Měl/a byste se zmínit i o tom, že v polovině roku 1994 opustily stovky tisíců uprchlíků (Hutů) východní Zair a severozápadní Tanzanii.

Ujistěte se, že žáci dokáží najít Tanzanii na mapě Afriky i na mapě celého světa. Použijte mapu ze Souboru doplňujících otázek a informací k přesné lokalizaci oblasti Kagera, území Ngara a pěti táborů, o kterých se zmiňuje tabulka č. 1. Poukažte na blízkost hranic Rwandy, Burundi a Ugandy.

Nechte jednoho z žáků přečíst úvodní odstavce ze Souboru doprovodných otázek a textů.

Poté se z žáky zaměřte na tabulku č. 1. Zeptejte se žáků, jak si myslí, že byly údaje v posledním sloupci tabulky (hustota zalidnění) vypočítány. Ujistěte se, že rozumějí pojmu hustota zalidnění. Pro názorné vysvětlení tohoto termínu nakreslete křídou na zem čtverec o rozměrech 3 m x 3 m. Nechte do něj vstoupit více a více studentů. Pak vypočítejte "hustotu zalidnění na 1 m2".

Nyní by měli žáci odpovědět na otázky č. 1 a č. 2. Až budou hotovi, zkontrolujte, zda je u nich znatelný nějaký pokrok a jestli probírané látce rozumí.

Tabulka č. 2 podává porovnatelné údaje hustoty zalidnění tří největších velkoměst světa. Zdůrazněte skutečnost, že v uprchlickém táboře jako je například tábor Benaco je hustota zalidnění dvakrát tak velká, jako v Tokiu, což je město s tisíci byty.

Zeptejte se studentů jaké rozdíly vidí mezi "mačkáním se" ve velkoměstě a životem v přeplněném uprchlickém táboře.

HODINY 2 A 3

Příprava

Připravte si pro žáky Doprovodné otázky č. 2: Porovnání afrického uprchlického tábora a města, ve kterém žiješ, odpovídající články z časopisu Uprchlíci, č. 105 z roku 1996 a mapu Etiopie ze strany 6 tohoto časopisu.

Postup

Pro návaznost s předchozí hodinou nechejte žáky vymyslet některé rozdíly mezi životem v uprchlickém táboře a životem ve vašem městě.

Rozdejte žákům články a Doprovodné otázky. Rozdělte žáky do dvojic a nechte je vyplnit důležité údaje z článků do tabulky.

Poté využijte možnosti a diskutujte s žáky o jejich odpovědích. Je velice pravděpodobné, že žáci, aniž by si to plně uvědomovali, začnou zobecňovat závěry, které učinili, do úvah o spravedlnosti, rovnost a základních lidských právech.

Buďte připraven/á tyto úvahy se žáky důkladně projít. Dokonce i v případě, že se vám bude zdát, že se diskuse odklání od původního záměru lekce, v žádném případě to není ztráta času.



Vyhledávání UNHCR
 
Úvodní stránka manuálu
Úvod Zeměpis  
Copyright 2001 UNHCR. All Rights Reserved. Site design by Pentagram