Publikace: Pomůcky pro učitele
  Dnes je:


Úvodní stránka manuálu

OBSAH HODIN

VĚK 12-14 LET
UMĚNÍ: REPATRIACE A OBRAZNÁ KOMUNIKACE

Cíl

Poslání UNHCR je pomáhat uprchlíkům. Uprchlíci se ale často chtějí vrátit zpět domů, jakmile je to jen trochu možné. Nejisté setrvávání uprchlíků v hostitelské zemi do nekonečna není rozhodně to nejlepší řešení. UNHCR se při hledání dlouhodobých řešení zaměřuje na 3 různé variatny: Dobrovolný návrat, integrace v hostitelské zemi a trvalé přesídlení. Dobrovolný návrat je řešením nejpreferovanějším.

Stává se, že uprchlíci váhají s návratem domů, protože se obávají, že jim tam stále hrozí nebezpečí. K této situaci došlo třeba v případě rwandských uprchlíků, kteří zůstávali v letech 1995 a 1996 v táborech v Zairu a Tanzánii, a to navzdory doporučení UNHCR i rwandské vlády, že se situace doma je již bezpečná a stabilizovaná.

Obyčejně se však uprchlíci do svých rodných zemí, do svých vlastních domovů a mezi své vlastní lidi vrátit chtějí. Když se původní konflikty, které byly důvodem útěku, uklidní a situace v jejich zemi dovoluje bezpečný návrat, uprchlíci se rychle a hromadně vrácejí. Tak tomu bylo např. v případě Mosambiku v roce 1994.

Po krátkém úvodu jsou žáci vyzváni, aby vytvořili sérii jednoduchých srozumitelných kreseb, které by mohly být návrhem kampaně povzbuzující uprchlíky k návratu domů.

HODINA 1

Příprava

Připravte si video UNHCR´s Global view 96 (krátkou verzi). Film vám zdarma mohou zaslat Oddělení veřejných informací, UNHCR, PO BOX 2500, 1211, Geneva 2, Switzerland

Postup

Při hodině vysvětlete smysl značek a diskutujte o tom, co vše lze značkami nebo symboly vyjádřit. Vyzvěte studenty, aby přemýšleli o charakteristikách domova a zkuste s nimi tyto nápady modifikovat tak, aby byly srozumitelné uprchlíkům z různých zemí.

Mezi nápady na symboly mohou být tato témata:

  • Vrátit se, aby mohli postavit svůj dům
  • Vrátit se, aby obdělávali půdu, pěstovali a sklízeli úrodu, aby měli dost jídla.
  • Vrátit se, aby mohli být s rodinou a mezi přáteli
  • Vrátit se, aby mohli studovat nebo vydělávat peníze na živobytí.

Nyní se můžete podívat na video Global View 96. Film trvá jen 18 minut a hlavním tématem jsou konflikty v různých zemích celého světa. Video zachycuje i příklady návratu uprchlíků domů.

Diskusní otázky k filmu:

  • Jmenujte některé ze zemí, odkud lidé prchali.
  • Proč museli tito lidé utéct ze svých zemí?
  • Proč se uprchlíci bojí návratu domů?
  • Co znamená dobrovolný návrat?
  • Za jakých okolností se mohou uprchlíci v bezpečí vrátit domů?
  • První dvě písmena slova "repatriace" jsou "re". Mnoho dalších cizích slov začíná stejně. Znáte nějaké? Co znamenají? (rekonstrukce - obnova, rehabilitace - náprava apod.)

HODINA 2

Postup

Vazba na předchozí hodinu: Požádejte studenty, aby se znova zamysleli nad možnými tématy, která mohou začlenit do svých kreseb. Nachází, pod vlivem filmu sledovaného v předchozí lekci, nějaké jiné prvky, které by chtěli do svých obrázků zapracovat? (např. bezpečnost, ochrana, možnost znovu získat majetek, který doma na útěku zanechali).

Po diskusi o možném obsahu kresby by se žáci měli zamyslet nad tím, jak kresbu pojmou.

  • Kolik obrázků vytvoří jeden příběh?
  • Jsou obrázky uspořádány vedle sebe? V kruhu? Atd.
  • Co každý obrázek představuje?

Před tím než žáci začnou kreslit, požádejte je, aby uvážili, jaké znaky a symboly budou používat na každém z obrázků. Symboly musejí mít jasnou vypovídací hodnotu, musejí být srozumitelné.

HODINY 3 a 4

Postup

Tyto hodiny budou vyplněny kreslením obrázkového příběhu o návratu uprchlíků zpět do vlasti.

Tento manuál obsahuje podklady k výuce o uprchlících v řadě dalších předmětů. Obrázky, které děti vypracují při těchto hodinách výtvarné výchovy, by mohly být vyvěšeny ve třídě a mohly by vhodně doplňovat jiné hodiny, ve kterých se bude o uprchlících mluvit, např. hodiny dějepisu, zeměpisu apod.


Vyhledávání UNHCR
 
Úvodní stránka manuálu  
Úvod Umění
Copyright 2001 UNHCR. All Rights Reserved. Site design by Pentagram