Publikace: Pomůcky pro učitele
  Dnes je:


Úvodní stránka manuálu

PLÁN VÝUKY

VĚK 9-11 LET
JAZYK A LITERATURA: UPRCHLICKÉ DĚTI

CÍL

Znalosti
  Porozumět pocitu uprchlických dětí, že nikam nepatři (pocitu vykořeněnosti).
Pochopit pojem komunita.
Uvědomit si, že takové pocity mohou prožívat i jednotlivci a skupiny v naší vlastní komunitě.
Dovednosti
  Vnímat poselství, které se skrývá za jednoduchým příběhem.
Procvičit si dovednosti tvořivého psaní.
Procvičit rozpoznávání a vhodné používání přídavných jmen.
Hodnoty
  Vyvarovat se stereotypů a vylučování lidí z "naší" skupiny (Někam patřit).
Docenit důležitost spolupráce (Hluchý muž a slepý muž, Oko za oko, zub za zub).
   

HODINA 1 a 2
OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY
Dva příběhy vylíčené uprchlickými dětmi, "Hluchý muž a slepý muž" a "Někam patřit".

Úvod
Žáci jsou vyzváni, aby vyprávěli o mýtech a legendách, pohádkách a bajkách, které znají. Učitel stručně dětem poví o uprchlických dětech v uprchlickém táboře v Kakumě a o tom, že příběhy v této kapitole jsou tři z příběhů, které vyprávěly uprchlické děti pracovníkovi UNHCR.

Průběh
Příběh "Hluchý muž a slepý muž" je čten nahlas a prostřednictvím doprovodných otázek jsou žáci zapojováni do diskuse o spolupráci. Příběh "Někam patřit" může být rovněž přečten nahlas. Zabývá se problematikou schematizace a vyloučení.

MATERIÁLY K VÝUCE

Sybella Wilkes, Jednoho dne jsme museli utíkat! (One day we had to run!) (Londýn, Evans Brothers, 1994), "Hluchý muž a slepý muž", str. 26-27. Viz Pomůcky pro výuku pro detaily objednávky.

Pro další informace o táboře v Kakumě, viz "Etiopie: minulost a přítomnost", Sybella Wilkes, str. 24-25.



HODINA 3

OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY
Příběh "Oko za oko, zub za zub".

Žáci si přečtou příběh potichu a samostatně vypracují odpovědi na otázky. Třída se posléze dohromady podělí o své názory a myšlenky.

MATERIÁLY K VÝUCE

Sybella Wilkes, Jednoho dne jsme museli utíkat! (One day we had to run!) (Londýn, Evans Brothers, 1994), "Oko za oko, zub za zub". 22-23.



HODINA 4
OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY
Co jsou přídavná jména? Používání přídavných jmen.

Soubor doplňujících cvičení nazvaný: Přídavná jména obsahuje cvičení, která umožní rozvinout dovednost žáků používat přídavná jména.

MATERIÁLY K VÝUCE

Soubor doplňujících cvičení: Přídavná jména.



HODINA 5
OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY
Tvůrčí psaní.

Žáci napíší své vlastní příběhy o životech dvou zvířat, která se vyskytují v jejich zemi.


Vyhledávání UNHCR
 
Úvodní stránka manuálu
Úvod Jazyk a literatura  
Copyright 2001 UNHCR. All Rights Reserved. Site design by Pentagram