Publikace: Pomůcky pro učitele
  Dnes je:


Úvodní stránka manuálu

PLÁN VÝUKY

VĚK 12 - 14 LET
JAZYK A LITERATURA: NEKONEČNÁ STEP
OD ESTHER HAUTZIG

CÍL

Znalosti
  Dozvědět se, jak v Rusku během druhé světové války žili uprchlíci z Východní Evropy.
Dovednosti
  Procvičit si rozbor zápletky, postavy a popisů v románu.
Použít pojmy vyslovené v románu na situace, které žáci sami prožili.
Hodnoty
  Rozvinout schopnost žáků vcítit se do role dětí a jejich rodin, které trpí pronásledováním pro svou příslušnost k menšinové skupině a kvůli politice jejich vlády.
Demonstrovat nezlomnost lidské mysli a schopnosti člověka vytvářet si a žít nadějí a vírou v budoucnost.
Uvědomit si obohacení, které uprchlíci mohou přinášet své hostitelské zemi.
   

HODINA 1 a 2
OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY

Estheřino šťastné rané dětství ve Vilně, strávené ve velkém rodinném obytném domě, který se skládal z několika bytů, jež byly všechny obydleny jejími strýčky, tetami, bratranci a sestřenicemi a její vlastní nejbližší rodinou.

Odvedení Estheřina tatínka polskou armádou, aby bojoval proti německým okupantům a jeho následný bezpečný návrat.

Vystěhování celé Estheřiny rozsáhlé rodiny z domu nepřátelským ruským vojákem a rozdělení rodiny.

Úvod
Učitel čte nahlas od začátku až do poloviny textu na stránce 4 a zastaví se přesně za větou "Ale v roce 1939 Hitlerova armáda vpochodovala do Polska."

Studenti samostatně pokračují v tichém čtení až do konce kapitoly.

Průběh
Třída diskutuje o charakteristických znacích šťastného prostředí, ve kterém Esther strávila rané dětství; o válečných událostech let 1939-40 a jejich konkrétním dopadu na život Esther; o krátké době, která byla rodině poskytnuta k zabalení věcí před odchodem do exilu; o rychlém ukončení Estheřina dětství - oddělení od rodiny, domova a země, ve které žila.

Domácí úkol:
Studenti si přečtou kapitolu 2.

MATERIÁLY K VÝUCE

Esther Hautzig, Nekonečná step (The Endless Steppe) (New York, Harper Collins, 1968), kapitola 1.



HODINA 3 a 4

OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY

Strádání na cestě do vyhnanství.

Jak může člověk reagovat, když je nucen čelit nespravedlnostem?

Třídní diskuse
Žáci jsou vyzváni, aby vyjádřili své pocity ohledně četby, kterou měli za domácí úkol. Otázky, které je možné žákům položit, jsou uvedeny v Učebním plánu lekce.

Žákům je poskytnuta celá hodina na to, aby si přečetli kapitolu 3 a aby krátce napsali, jak by se zachovali, kdyby se ocitli v podobné situaci jako rodina Rudominských a museli čelit podlému a nepřátelskému vojáku jako byl Popravka.

Domácí úkol:
Studenti si přečtou kapitoly 4 a 5.

MATERIÁLY K VÝUCE

Esther Hautzig, Nekonečná step (The Endless Steppe) (New York, Harper Collins, 1968), kapitoly 2 a 3.



HODINA 5
OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY
Utrpení prodělaná během počáteční fáze exilu - jak se přizpůsobit a jak změnit očekávání každodenního života.

Kontrola domácího úkolu:
Několik minut je věnováno položení kontrolních otázek, s důrazem na část textu, zabývajícího se vesnickým trhem, baracholkou.

Příprava na hraní role:
Studenti jsou rozděleni do "rodin" a diskutují mezi sebou, co si má každý z členů rodiny zabalit s sebou do "vyhnanství".

Domácí úkol
Na příští hodinu si žáci přinesou skutečné předměty, na kterých se mezi sebou dohodli; tyto předměty pak mohou být prodány na třídní baracholce.

MATERIÁLY K VÝUCE

Esther Hautzig, Nekonečná step (The Endless Steppe) (New York, Harper Collins, 1968), kapitoly 4 a 5.


HODINA 6 a 7
OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY
Třídní baracholka.

Příprava scény:
Žáci jsou vyzváni, aby se zamysleli nad příznačnými vlastnostmi místních obyvatel Rubcovska.

Hraní
Nejprve jsou vybrány tři "rodiny", aby vystavily své zboží určené k prodeji. Později mohou takto své zboží vystavit i ostatní "rodiny". Měnou, užívanou na baracholce, jsou natvrdo uvařená vejce. Uprchličtí "obchodníci" musejí přesvědčit "místní", aby se zřekli svých vajec.

Hodnotící diskuze
Učitel a žáci srovnávají svou třídní baracholku s tím, jak by podle jejich představ vypadala skutečná baracholka.

Domácí úkol
Studenti si přečtou kapitoly 6-10..

MATERIÁLY K VÝUCE

Esther Hautzig, Nekonečná step (The Endless Steppe) (New York, Harper Collins, 1968), kapitoly 6-10.



HODINA 9
OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY
Extrémní sibiřská chudoba, jež přetváří každou stránku každodenního života v problém, který je nutné zdolat.

Studenti jsou vyzváni, aby se zamysleli nad aspekty jejich vlastního každodenního života, jež se pro Rudominské staly starostí a utrpením.

Domácí úkol
Studenti dočtou román do konce..

MATERIÁLY K VÝUCE

Esther Hautzig, Nekonečná step (The Endless Steppe) (New York, Harper Collins, 1968), kapitoly 11-14.



HODINA 10
OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY
Schopnost vyhnaných dětí přizpůsobit se, srovnat se s jejich novým prostředím; jejich odhodlání pokračovat v životě, ať jsou okolnosti jakékoliv.

Diskuse
Diskuse se zabývá nejdříve Estheřiným přizpůsobením životu v Rusku a potom jejím přizpůsobením se vyhlídce na návrat do Polska, její bývalé vlasti.

MATERIÁLY K VÝUCE

Esther Hautzig, Nekonečná step (The Endless Steppe) (New York, Harper Collins, 1968), kapitoly 15-22.





Vyhledávání UNHCR
 
Úvodní stránka manuálu
Úvod Jazyk a literatura  
Copyright 2001 UNHCR. All Rights Reserved. Site design by Pentagram