Publikace: Pomůcky pro učitele
  Dnes je:


Úvodní stránka manuálu

OBSAH HODIN

VĚK 12 - 14 LET
JAZYK A LITERATURA: NEKONEČNÁ STEP OD ESTHER HAUTZIG

Cíl

Tento soubor lekcí se točí kolem románu Nekonečná step, který je autobiografickou výpovědí o autorčině pětiletém vyhnanství na Sibiři během jejího pozdního dětství. Příběh Esther je příběhem o utrpení, strádání, nespravedlnosti; ale především je o tom, jak ji její dětské nadšení pro život přeneslo přes tato trápení a pomohlo jí stát se součástí její nové komunity.


HODINA 1 a 2


Příprava

Je potřeba mít k dispozici dostatek knížek Nekonečná step pro celou třídu.

Postup

Pro potřebné počáteční "naladění" sdělte žákům, že tento příběh začíná v Polsku v době druhé světové války. Na začátku druhé světové války se Německo dohodlo s Ruskem, že na sebe navzájem nezaútočí. V září 1939 bylo Polsko nejprve napadeno Němci a vzápětí Rusy. Téměř jeden milion Poláků byl deportován, mnoho z nich na Sibiř, včetně autorky a její rodiny.

Pro zahájení hodiny se doporučuje, aby učitel četl nahlas román od začátku 1. kapitoly až do poloviny strany 4 a aby se zastavil přesně po přečtení věty "Ale v roce 1939 Hitlerovy armády vpochodovaly do Polska". Žáci poté mají čas do konce hodiny na to, aby dočetli kapitolu.

Otázky k diskusi

1. a) Jak byste popsali Estheřino dětství ve Vilně? Uveďte příklady jejích vzpomínek.
  b) Jaké měla Esther pocity ohledně jejího otce, matky a prarodičů.
  c) Jak byste popsali Esther?
2. S jakým úmyslem podle vás posílala matka Esther se svými šperky k babičce? (Aby zabránila ukradení šperků vojáky? Kvůli finančnímu zajištění v budoucnosti, víra v možnost jejich návratu do Vilny?)
3. a) Vyjmenujte věci, které si rodina nakonec vybrala a zabalila na svou cestu
  b) Proč si s sebou Esther chtěla vzít své album s fotografiemi? Naznačte některé důvody, které mohla mít matka pro to, aby Esther zabránila vzít si album s sebou.
  c) Pokud byste se měli stát uprchlíky, jako rodina Rudominských, a měli jste jen velmi málo času na to, abyste si zabalili věci - co byste si vzali s sebou? Odpověď na tuto otázku si zapište, protože ji budete potřebovat v lekci 5.
4. Jak vojáci zdůvodnili Rudominským jejich deportaci? Mohlo by být takové zdůvodnění považováno za formu persekuce?
5. Kapitola 1 románu začíná popisem citového bezpečí, které Esther prožívala, když byla stále obklopena svou velikou rodinou a když byl její život naplněn rodinnými tradicemi (jakými byli například její dědeček v zahradě, čtvrteční tělocvik s jejími bratranci a sestřenicemi a společně s matkou příprava a vaření pátečních večeří). Jak 1. kapitola končí?

Domácí úkol

Žáci si přečtou kapitolu 2.


HODINY 3 A 4


Postup

Vyzvěte žáky, aby vyslovili své názory na četbu, kterou měli za domácí úkol.

  • Jak by se cítili, kdyby museli sdílet dobytčí vůz, stále páchnoucí dobytkem, se čtyřiceti dalšími lidmi?
  • Kdyby museli šest týdnů žít v takovém dobytčáku, nemohli vůbec vycházet ven, kdyby museli trávit celou dobu na pryčně, nemohli nic dělat, neměli vůbec žádné soukromí, a to ani při vykonávání potřeb?
  • Kdyby neměli k jídlu nic víc než vodovou zelnou polévku, kterou by dostávali jednou za den ve zrezlém kbelíku?
  • Kdyby neměli žádnou tekoucí vodu, kromě jednoho kýblu vody, užívané současně k pití a oplachování obličeje?

Žáci mají celou hodinu na to, aby si přečetli 3. kapitolu románu.

Jak žáci vnímají postavu Popravky? Co si o něm myslí? Kdyby se ocitli ve stejné situaci jako Rudominští a museli čelit Popravkovi, jak by se zachovali?

Vyzvěte žáky, aby krátce sepsali myšlenky, jež by se jim pravděpodobně honily hlavou, kdyby se ocitli v takové situaci a museli plánovat bezprostřední budoucnost, museli se postarat o své přežití v neznámé nové zemi, tváří v tvář krutým, nepřátelským lidem, kteří by měli svrchovanou moc nad jejich budoucností?

Domácí úkol

Žáci si přečtou kapitoly 4 a 5.


HODINA 5


Postup

Krátké přezkoušení četby, kterou měli žáci za domácí úkol:

  • Jaké byly nové životní podmínky Rudominských?
  • Jaké druhy prací byly určeny vyhoštěncům? Myslíte si, že si úředníci hodně lámali hlavu s tím, kdo bude dělat jakou práci? Co mohlo odpovědné úředníky vést k tomu, aby přidělovali například práci s dynamitem ženám?
  • Když si uvědomíte, jak bohatý a oplývající byl kdysi životní styl Rudominských ve Vilně, myslíte si, že by babička a Esther mohly mít za jiných okolností jakýkoliv zájem o baracholku (vesnický trh)? Uveďte své důvody.

Příprava na hraní rolí

Žáci se vezmou k ruce své odpovědi na otázku č. 3 c) z 1. hodiny. Potom se žáci rozdělí do "rodin" a diskutují mezi sebou o tom, co se každý z nich rozhodl zabalit si s sebou na cestu do vyhnanství, a proč se tak rozhodl.

Jelikož každá skupina představuje jednu rodinu, je dobré nechat žákům volný prostor pro diskuse a rozepře. Zeptejte se jich, zda je v takové situaci pro rodinu důležité, aby se semkla dohromady. Potom se žáci musejí, v rámci svých rodin, navzájem dohodnout, kterých věcí se budou ochotni vzdát, a které tak prodají v třídní baracholce v další hodině.

Domácí úkol

Žáci mají za úkol přinést si do další hodiny věci, které se rozhodli "prodat" (např. CD walkman, hry, hračky), a každý si také přinese několik natvrdo uvařených vajec.


HODINY 6 a 7: Třídní Baracholka


Všechna natvrdo uvařená vejce vyberte a vytvořte z nich společnou pokladnu/fond.

Otázky k diskusi

  • Jak by žáci popsali obyvatele sibiřské vesnice Rubcovsk?
  • Jaké bylo složení obyvatelstva, tj. byli např. všichni z nich rolníci?
  • Jaká byla jejich finanční situace?
  • Jaké byly jejich potřeby a přání?
  • Byl to vždycky zdravý rozum, co u nich při nakupování zvítězilo? (Uvažte např. kupce francouzské krajkové hedvábné spodničky.)

Hraní rolí

Tři uprchlické "rodiny" mohou vystavit své zboží na třech oddělených místech ve třídě. Vejce jsou použita jako platidlo (každé vejce má cenu 15 rublů, viz str. 69 románu) a jsou rozdělena mezi ostatní žáky, kteří představují místní obyvatele. Uprchličtí "obchodníci" musejí přesvědčit "místní obyvatele", aby utráceli svá vejce. Potom se "rodiny" v prodávání prostřídají.

Hodnotící diskuse

  • Proč ony tři "rodiny", vybrané jako první k prodeji svých věcí, nedostaly žádná vejce, tj. žádné peníze? (Rudominští neměli žádné peníze, dokud neprodali francouzskou spodničku, košili a deštník.)
  • Bylo pro "obchodníky" velmi těžké přesvědčit "místní", aby kupovali to, co bylo na prodej? Pokud ano, proč? Jaké znaky, které by se při skutečné baracholce vždy objevily, ve třídě chyběly?
  • Co by žáci provedli se svými vejci/penězi, pokud by se skutečně ocitli v situaci chudých vyhnanců, žijících ve velmi stísněných poměrech, jako žili Rudominští?

Domácí úkol

Žáci si přečtou kapitoly 6 až 10.


HODINA 8


Na konci 5. kapitoly se Esther a její babička, po šťastném a úspěšném dni na baracholce, vydají na dlouhou cestu zpět do svého bídného domova v sádrovcovém dole. Obě však byly velmi veselé, a autorka popisuje Esther a její babičku jako "velmi" lidské - "buď velmi smutné nebo velmi veselé, nic mezi tím".

V této lekci mají studenti za úkol podrobně projít svých pět kapitol, které přečetli za domácí úkol, a najít v nich a vypsat různé popisy, někdy nadsázky či zveličování, kterých autorka použila, aby vyjádřila živou a optimistickou povahu malé Esther.

Řekněte žákům, aby napsali tři příklady, které prokazují tyto rysy u Esther, a tři příklady realistického přístupu dospělých.

V 7. kapitole má Esther příležitost, aby navštěvovala místní školu. Vyzvěte žáky, aby:

  • popsali, jak Esther na školu reagovala,
  • navrhli, proč Esther o škole smýšlela tak příznivě a proč byla zoufalá z toho, že se má kamarádit s místními ruskými dětmi.

V 8. kapitole se Esther poprvé osobně setkává s tragédií - se zprávou, že její dědeček zemřel následkem těžké nucené práce a související nemoci. Esther nezakouší pouze vlastní zármutek a pocit ztráty, ale trpí rovněž tím, jak trpí její rodiče a babička.

Řekněte žákům, aby popsali obtíže, kterým musela rodina Esther čelit, když si přála uskutečnit smuteční obřad pro svého dědečka.

Domácí úkol

Žáci si přečtou kapitoly 11 až 14.


HODINA 9

V četbě, kterou měli žáci za domácí úkol, jsou popsána další utrpení rodiny Rudominských. Zeptejte se žáků, které znaky každodenního života, které oni sami přecházejí jako bezproblémové, se staly pro Rudominské bolestnou zkouškou (např. když žáci potřebují světlo, rozsvítí si světlo, když mají hlad a chtějí si dát něco k snědku, prostě si otevřou ledničku nebo spíž. Ale jak to bylo s Rudominskými?)

Jak by žáci popsali příslušné postoje, které v dané situaci zaujaly babička, matka a Esther?

Domácí úkol

Žáci dočtou knihu do konce.


HODINA 10


Otázky k diskusi

  • Esther bylo 10 let, když se celý její svět převrátil vzhůru nohama. Majetek její rodiny zabavili ruští vojáci a Esther byla se svými rodiči a babičkou poslána na dalekou Sibiř. Po pěti letech ve vyhnanství se konečně všichni mohli vrátit domů, Esther se však přesto zdráhala a nechtělo se jí opustit nevlídné místo, které se jí stalo domovem. Proč?

  • Několikrát bylo řečeno, že děti imigrantů se naučí nový jazyk daleko rychleji než dospělí a že se rovněž dokáží v nové zemi rychle přizpůsobit novému prostředí a novému společenství. Platí tato teorie i v případě Esther? Chtěla skutečně splynout s lidmi, kteří ji obklopovali? Byla jimi vždy a všude přijata?

  • Kniha začíná vylíčením Estheřina dětství, jež bylo naprosto uzavřené do světa její rozsáhlé rodiny ve Vilně. Poté se jí na pět let stala celým světem sibiřská vesnice, kam byla její rodina vyhoštěna. Esther je fyzicky oddělená od Evropy a mentálně a citově uzavřená do svého každodenního strachu o přežití.

  • Kniha končí jejím návratem do Polska, kde byly všechny známky jejich předválečného života zničeny druhou světovou válkou. Jak se s tím podle vás Esther dokázala vyrovnat? (Tato otázka by mohla být námětem na esej.)


Vyhledávání UNHCR
 
Úvodní stránka manuálu  
Úvod Jazyk a literatura
Copyright 2001 UNHCR. All Rights Reserved. Site design by Pentagram