Publikace: Pomůcky pro učitele
  Dnes je:


Úvodní stránka manuálu

PLÁN VÝUKY

VĚK 9-11 LET
UPRCHLÍK - ZVLÁŠTNÍ DRUH MIGRANTA

CÍL

Znalosti
 

Pochopit, že existuje mnoho různých příčin migrace.
Pochopit, kdo je ekonomický migrant.
Pochopit, kdo je uprchlík.
Pochopit, co je to azyl.
Ukázat žákům, že uprchlictví není jen problémem současnosti, ale že se lidé stávali uprchlíky v celé historii: kde je pronásledování, tam budou uprchlíci.
Dozvědět se více o lidech, kteří v minulosti uprchli z naší země kvůli bezpečí; tito lidé byli uprchlíky.
Najít současné konflikty a uprchlíky na mapě světa.

Dovednosti
 

Procvičení citlivého dotazování a vlastního úsudku.
Procvičení schopností zkoumat:
a) definování problému
b) hledání vhodných informačních zdrojů
c) rozpoznání zásadních informací ve
zvolených materiálech
c) utřídění informací za účelem zodpovězení
konkrétních otázek
d) jasný písemný projev
Být schopen vyjádřit protichůdné pocity.

Hodnoty
  Rozvíjet empatii tím způsobem, že se pokusíme vzbudit pocit blízkosti s možným uprchlíkem mezi jejich vlastními předky.
Vytvořit pocit solidarity a odpovědnosti
k uprchlíkům.
   

HODINA 1
OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY

Lekce může být spojena s 2. lekcí zeměpisu.

Příčiny migrace

Jednoduché předvedení faktorů táhnoucích migraci a tlačících k migraci - vymezte je takto:
Hledání lepšího života (ekonomičtí migranti) Útěk před pronásledováním a / nebo válkou (uprchlíci)

Rodokmen
Co je to rodokmen?
Vlastní rodokmeny dětí včetně předků, kteří přišli z jiných zemí.
Proč přišli sem, do této země?

Úvod: Učitel se ptá třídy: Co je to migrace? (očekávané odpovědi se týkají zvířat, ptáků, lidí). Proč lidé migrují? Co asi nutí lidi opouštět svou zem? Co asi přitahuje lidi do určité země? Učitel sdělí žákům definici uprchlíka.

Průběh hodiny: Děti vytváří svůj rodokmen do kopií obrázku stromu ("Můj rodokmen"). Pokud dojdou k předkovi, který pochází z jiné země, můžou se pokusit zjistit, proč opustil svůj domov. Jestliže nemohou přijít na důvod ani s pomocí učitele nebo rodičů, zkuste nějaký navrhnout.

Domácí úkol: Dodělat rodokmen tak daleko, jak je to jen možné s pomocí rodičů a starších příbuzných.

MATERIÁLY K VÝUCE

Doporučená literatura pro vyučujícího: Jill Rutter, "UPRCHLÍCI: Odešli jsme, protože jsme museli" (Refugees: We Left Because We Had To), (London, Refugee Council, 1996), str. 9-11

List "Můj rodokmen"



HODINA 2 a 3

OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY

Informace
o rodokmenech.
Zopakování definice uprchlíka.

Uprchlíci existovali
v celých dějinách: kde
je pronásledování nebo ozbrojený konflikt, odtud lidé prchají, aby si zachránili životy.

Příčiny útěku:

Předsudky (z důvodu rasy, náboženství, národnosti, politického přesvědčení nebo příslušnosti k určitým společenským vrstvám) -› Diskriminace -› Pronásledování -› Útěk

Válka -› Útěk

Hledání informací v knihovně o následujících skupinách uprchlíků:

Hugenoti (16. století)
Otcové poutníci
(17. století)
Východoevropští Židé
(19. století)
Asijští a evropští uprchlíci (2. světová válka)
Palestinci (od roku 1948)
Indočíňané (od roku 1975)

Návaznost na předešlou hodinu: Učitel se ptá třídy: Kdo z žáků má předka pocházejícího z jiné země? Odešel z domova, protože hledal lepší život, nebo proto, že v jeho zemi nebylo bezpečí?

Úvod: Otázka k diskusi o příčinách útěku. Učitel i žáci by měli uvádět příklady z historie.

Průběh hodiny: Čas strávený v knihovně, žáci hledají pod vedením učitele informace k vybranému tématu (jako vodítko použijte kopie listu Uprchlíci v průběhu historie).

MATERIÁLY K VÝUCE

Materiály ve školní knihovně jako encyklopedie a knihy o historii.

List Uprchlíci v průběhu historie.



HODINA 4
OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY
Stejný jako předešlá hodina.

Prezentace poznatků získaných v knihovně.
Učitel se ptá jednotlivců a zapisuje na tabuli odpovědi. Takto by měl učitel vytvořit na tabuli seznam důvodů pro útěk v historii.

MATERIÁLY K VÝUCE

Žáky vyplněné listy "Uprchlíci v průběhu historie".



HODINA 5
OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY

Lekce může být spojena s první lekcí zeměpisu.

Současnost: Odkud přichází uprchlíci? Kam utíkají?

Země azylu:

Definice
Je naše země zemí azylu?
Co může znamenat azyl pro uprchlíka (jistotu, bezpečí, naplňování základních potřeb).

Úvod: S použitím mapy světa a pomocí otázek na současné události ve světě, ukažte žákům místa, kde se odehrávají ozbrojené konflikty, odkud utíkají uprchlíci a kde jsou uprchlické populace.

Průběh hodiny: Otázky určené k podnícení empatie, např. Jak bych se cítil, kdyby..? Co bych dělal, kdyby…?

MATERIÁLY K VÝUCE

Mapa - stav světové uprchlické populace (UNHCR, The State of tle World´s Refugees 1995: In Search of Solutions, (Oxford, OUP, 1995), str.12-13.


Vyhledávání UNHCR
 
Úvodní stránka manuálu
Úvod Dějepisu  
Copyright 2001 UNHCR. All Rights Reserved. Site design by Pentagram