|

OBSAH
HODIN
VĚK
9-11 LET
UPRCHLÍK - ZVLÁŠTNÍ DRUH MIGRANTA
Cíl
Ve státech jako je Austrálie, Kanada, USA nebo Jižní
Afrika můžeme nalézt mnoho lidí, jejichž rodiny žijí
na daném území jen po několik generací. Kdybychom
dostatečně dlouho sledovali jejich rodokmen, objevili
bychom předka, který se rozhodl opustit domov a vydal
se na cestu za lepším životem.
Účelem
této lekce je objasnění základních principů potřebných
k pochopení problematiky uprchlíků: jsou jimi faktory
tlačící migraci a faktory táhnoucí migraci. Dalším
cílem je žákům silněji a osobněji přiblížit otázku
imigrantů (a možná i uprchlíků) tím, že se je pokusíme
najít mezi jejich vlastními předky.
Příprava
Pro žáky budete potřebovat sadu kopií Můj
rodokmen (My family tree).
Postup
Úvod
První hodina by mohla začít těmito otázkami: "Co je
to migrace?" "Co má společného se stěhováním?" Odpovědi
dětí mohou směřovat ke stěhování ptáků a zvířat. Vysvětlete,
že takové pohyby se ve zvířecí říši každý rok opakují
kvůli ročním obdobím. Ale přestože na přesídlování
lidí mohou mít roční období také vliv, jde většinou
o trvalý přesun z jednoho místa na druhé.
Lidé se stěhují z mnoha různých důvodů. Zkuste společně
s žáky přijít na co nejvíce možných důvodů migrace
a nechte děti napsat na tabuli jejich nápady. Přestože
k migraci existuje velké množství rozdílných důvodů,
lze je obecně rozdělit na dvě velké skupiny: faktory,
které migraci tlačí a faktory, které migraci
táhnou.
Faktory tlačící migraci nutí lidi opustit
své domovy, zatímco faktory táhnoucí migraci
přitahují lidi na nová území.
Požádejte žáky aby rozhodli, jaké z příčin napsaných
na tabuli migraci táhnou (práce, bezpečnost,
kvalitnější bydlení, (lepší) vzdělávání, dostatek
jídla či vody) a jaké ji tlačí (nezaměstnanost,
válka, ohrožení svobody, ohrožení života, nedostatek
příležitostí ke vzdělání, chudoba, sucho, hlad).
Zeptejte se žáků, co podle nich znamená slovo "uprchlík".
Z jejich odpovědí postupně sestavte následující definici:
Uprchlík je osoba, která "…se nachází mimo svou
vlast a má oprávněné obavy před pronásledováním z
důvodů rasových, náboženských nebo národnostních nebo
z důvodů příslušnosti k určitým společenským vrstvám
nebo i zastávání určitých politických názorů a je
neschopna přijmout, nebo vzhledem ke shora uvedeným
obavám, odmítá ochranu své vlasti." Vysvětlete složitější
výrazy, jako například "oprávněné obavy", "pronásledování"
či "politické názory".
Uveďte
příklady uprchlických skupin, které tyto části definice
ilustrují.
Nechte žáky, aby si výše uvedenou definici promysleli
a požádejte je, aby navrhli, jaké faktory tlačící
či táhnoucí migraci by se mohly vztahovat k uprchlíkům.
Průběh hodiny: Zeptejte se žáků, jestli vědí,
co je to rodokmen. Jaké informace rodokmen obsahuje?
Rozdejte sadu kopií "Můj rodokmen" a požádejte žáky,
aby sledovali historii své rodiny co možná nejdále
a aby se snažili rodokmen co nejvíce zaplnit. Za domácí
úkol by děti měli rodokmen doplnit s pomocí rodičů
a starších příbuzných. Rodokmen by měl také obsahovat
dostupné informace o jakýchkoliv předcích, kteří do
země imigrovali - například zemi původu a proč tuto
zemi opustili.
HODINY 2 a 3: Co vidíte ve své mysli?
Cíle
Cílem této lekce je upevnění správného chápání pojmu
"uprchlík", a to za pomoci příkladů uprchlických skupin
známých z historie. Studenti budou mít možnost procvičit
si práci v knihovně.
Příprava
Zarezervujte školní knihovnu a připravte si pro žáky
sadu kopií "Uprchlíci
v průběhu historie".
Postup
Návaznost na předchozí lekci: Otázky pro žáky
vztahující se k domácímu úkolu s rodokmenem:
Kdo
z žáků má předka pocházejícího z cizí země?
Opustil tento předek svoji vlast, protože hledal lepší
život nebo protože mu doma hrozilo nebezpečí?
Kontrolní otázka: Kdo je to uprchlík? Mají někteří
ze studentů uprchlíky mezi svými předky?
Úvod
Uprchlíci byli a jsou součástí světových událostí.
Tam, kde existuje pronásledování nebo ozbrojený konflikt,
utíkají lidé pryč, aby si zachránili životy. Zeptejte
se žáků, proč musí lidé utíkat z domova a požádejte
je, aby si vzpomněli na jakékoliv případy z minulosti
nebo ze současnosti. Takové příklady nucené migrace
a přesunů, podobných přesunům uprchlíků dnes, jsou
součástí historie všech tří velkých světových náboženství.
Mojžíš vedl děti Izraele z egyptského
zajetí do země zaslíbené.
Josef a Marie museli s malým Ježíškem prchnout do
Egypta, aby unikli Herodovu pronásledování.
Mohamed a jeho následovníci podstoupili v roce 622
"Hidžru" (útěk) z Mekky do Medíny, aby unikli před
obyvateli Mekky.
Ukažte
žákům, jak mohou prvotní nesrovnalosti narůst a vyústit
v něčí nucený odchod.
Příklad: předsudky (z důvodů rasových, náboženských
nebo národnostních nebo z důvodů příslušnosti k určitým
společenským vrstvám nebo zastávání určitých politických
názorů) vedou k diskriminaci. Diskriminace může vyústit
v pronásledování, jehož logickým následkem je útěk
pronásledovaných do bezpečí, pokud je to možné.
Z místa, kde se válčí nebo kde existuje otevřený ozbrojený
konflikt, se lidé snaží dostat do bezpečí.
Průběh hodiny
Napište
na tabuli následující seznam uprchlických skupin známých
z historie:
Hugenoti
(16. století)
Otcové poutníci (17. století)
Východoevropští Židé (19. století)
Asijští a evropští uprchlíci za 2. světové války
Palestinci (od r. 1948)
Indočíňané (od r. 1975)
Pokud
vaše knihovna obsahuje materiály k jiným uprchlickým
skupinám, tak se je určitě snažte použít.
Rozdejte kopie otázek "Uprchlíci
v průběhu historie" a sdělte žákům, že tuto
část hodiny stráví v knihovně. Při vyhledávání informací
o jednotlivých uprchlických skupinách v encyklopediích,
historických knihách a dalších dostupných materiálech
jim budou tyto otázky sloužit jako vodítko.
HODINA 4
Tato lekce je věnována společné prezentaci poznatků
nashromážděných při práci v knihovně. Pečlivě odpovězte
na otázky, jednotlivě pro každou uprchlickou skupinu.
V průběhu hodiny postupně vypisujte na tabuli důvody
útěku, jak se uprchlíci se složitou situací vyrovnávali
a co mohli své nové vlasti nabídnout.
Požádejte děti, aby za domácí úkol sehnaly na příští
hodinu co nejvíce novinových článků o různých světových
ozbrojených konfliktech. Také je nechte najít co největší
množství článků o uprchlících.
HODINA 5
Cíle
V této hodině budou poznatky nabyté při zkoumání případů
z historie aplikovány na dnešní svět.
Příprava
Umístěte velkou mapu světa tak, aby na ní měly všechny
děti dobrý výhled. Připravte si také výkladový slovník.
Úvod
Požádejte žáky, aby povídali o článcích, které se
jim podařilo sehnat. Například: O jaký stát se jedná?
Jaký konflikt se tam odehrává? Kdo s kým bojuje? Co
se děje s lidmi, kteří se bojů nijak neúčastní? Jsou
tito lidé kvůli bojům nuceni opouštět své domovy?
Za pomoci mapy
světa a informací z materiálu "Stav světové
uprchlické populace 1995" (The State of the World's
refugees), str. 12-13. ukažte dětem místa, kde dochází
k ozbrojeným konfliktům. Také jim ukažte, odkud uprchlíci
utíkají a kde se snaží najít úkryt.
V
této chvíli představte dětem pojmy "azyl" a "země
azylu". Jeden z žáků může vyhledat definici azylu
ve výkladovém slovníku a napsat ji na tabuli. Zároveň
se dětí zeptejte, jaký význam má azyl pro uprchlíka
(bezpečí, zajištění základních potřeb…)
Průběh hodiny
V této chvíli již mají děti své rodokmeny vyplněné.
Některé z nich zjistily, že mají mezi svými předky
člověka, který sem z různých důvodů natrvalo přicestoval.
Mohlo
to být kvůli cestě za lepším životem nebo ze strachu
před nebezpečím a pronásledováním. To znamená, že
v minulosti byl tento stát azylovou zemí. A jaká je
současnost? Poskytuje stát i dnes azyl lidem, kteří
to potřebují?
Nechte děti si představit, jaké by to bylo, kdyby
musely opustit svoji vlast, podobně jako ji museli
opustit jejich příbuzní. Jak by se v takové chvíli
cítily?
Zkuste
s dětmi vymyslet situaci, kdy by právě oni byly oběťmi
cíleného pronásledování.
Jaké
situace dokážou vymyslet? Jaké by byly jejich reakce,
kdyby se jim určití lidé snažili pomoc? Kdyby jim
někdo poskytl azyl a zachránil je tak před pronásledováním?
|