Publikace: Pomůcky pro učitele
  Dnes je:


Úvodní stránka manuálu

PLÁN VÝUKY DĚJEPISU

VĚK 15-18 LET
VYSÍDLOVÁNÍ POPULACE VE SPOLEČENSTVÍ NEZÁVISLÝCH STÁTŮ OD ROKU 1991

CÍL

Znalosti
 

Seznámit se s aspekty nedávné politické historie a s geografií bývalého Sovětského svazu.
Porozumět politickým silám, které vedly ke vzniku nových státu v SNS.
Porozumět politickému a etnickému napětí vedoucímu k diskriminaci a pronásledování, které má za následek odliv uprchlíků.

Dovednosti
 

Být schopen analyzovat historické a politické pozadí situace.
Procvičit čtení a interpretaci map.
Hledat možná řešení ke zdánlivě neřešitelným politickým a etnickým problémům.

Hodnoty
  Poukázat na nesmyslnost a bezvýslednost nenávisti mezi etniky.
Pomoci rozvinout pocity solidarity a empatie vůči obětem pronásledování a občanské války.
   

HODINA 1
OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY

Poloha států SNS a směry hlavních proudů vysídlování.

Žáci zakreslují pod vedením vyučujícího šipky do mapy ze Souboru doprovodných otázek a textů: Společenství nezávislých států (SNS), aby znázornili směry vysídlování.

Doplňující informace pro učitele ohledně SNS, jeho uprchlících a lidí z něj vysídlených, jsou k dispozici v Souboru materiálů pro vyučujícího.

MATERIÁLY K VÝUCE

Mapa: Společenství nezávislých států

Soubor materiálů pro vyučujícího: "Vnitřní uprchlíci států bývalého Sovětského svazu" v UNHCR, Stav světové uprchlické populace v roce 1995: Hledání odpovědí (The State of the Worldś refugees 1995: In Search of Solutions - Oxford, OUP, 1995), str. 24-25

Doporučená literatura pro vyučujícího:
Konference SNS na téma uprchlíci a migrace
(CIS Conference on Refugees and Migrants). (Ženeva, UNHCR/IOM/OSCE, 1996)

"Po Sovětském svazu" (After the Soviet Union). časopis Refugees, č. 98. 1994



HODINY 2 a 3

OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY

Stručná historie vysídlování v zemích bývalého Sovětského svazu.

Navázání na předchozí hodinu: V lekci 1 si žáci zřejmě všimli, že v některých případech probíhá přesídlování lidí v obou směrech. Lidé například utíkali nejen z Arménie do Ázerbajdžánu, ale i z Ázerbajdžánu do Arménie. V této dvojité lekci se žáci dozvědí, jak vzniklo etnicky různorodé složení SNS a zároveň jaké byly důvody národnostních neshod, jedné z příčin masových migrací.

Průběh hodiny: Žáci si přečtou článek "Vysídlování populace v bývalém Sovětském Svazu" a odpoví na doprovodné otázky. Spolu s tím vyplní i tabulku ukazující, kteří lidé byli vysídlováni, kam byli donuceni utéci a kam se pohybují současné generace jednotlivých skupin, ať už dobrovolně či nedobrovolně.

MATERIÁLY K VÝUCE

Bohdan Nahaylo: "Vysídlování populace v bývalém Sovětském Svazu" (Population displacement in the former Soviet Union), časopis Refugees, číslo 98. 1994. str. 3-8


HODINA 4

OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY

Etnická různorodost SNS.

Diskuse: "Mapa menšin" (Minorities Map) je soubor výsečových grafů jasně ukazujících etnickou různorodost států SNS. Je na žácích, aby se zamysleli nad vznikem tohoto rozdělení, jaké rozepře se vyvinuly mezi různými skupinami a jak by mohlo UNHCR spolu s ostatními organizacemi OSN přispět k odstranění těchto problémů.

MATERIÁLY K VÝUCE

"Mapa menšin" (Minorities Map) z Konference SNS na téma uprchlíci a migrace (Ženeva, UNHCR/IOM/OSCE, 1996)

Doporučená literatura pro vyučujícího:
"Legálně v zemi nikoho: žadatelé o azyl a absence státní příslušnosti" - "Vystěhovalectví ve Společenství nezávislých států" (In Legal Limbo: Asylum Seekers and Atatelessness - Displacement in the Commonwealth of Independent States), publikace UNHCR pro konferenci SNS, květen 1996

Jan Ciensky: "Chladné přijetí uprchlíků v Rusku" (Chilly Reception for Refugees in Russia), časopis Refugees, č. 98. 1994


HODINY 5 a 6

OBSAH VYUČOVACÍ METODY
/ STRATEGIE VÝUKY

Občanská válka v Tádžikistánu, repatriace Tádžiků a role UNHCR při repatriaci a ochraně navrátilců.

Navázání na předchozí hodiny: Z konce minulé lekce by si žáci měli odnést poznatek, že určité národnostní menšiny se nacházejí v mnohých státech.

Úvod: V této lekci se budou žáci soustředit pouze na jeden stát SNS, Tádžikistán. Vyučující podá základní informace o obyvatelích tohoto státu a o občanské válce, která vypukla pouhých několik měsíců po získání nezávislosti. Doplňující informace o Tádžikistánu jsou k dispozici ve Souboru materiálů pro vyučujícího: "Obnova stability v Tádžikistánu".

Video: Zhlédnutí filmu a následná debata o jeho obsahu.

MATERIÁLY K VÝUCE

Doporučená literatura pro vyučujícího:
"Obnova stability v Tádžikistánu", v UNHCR, Stav světové uprchlické populace 1995: Hledání řešení (The State of the World´s Refugees 1995: In Search of Solutions - Oxford, OUP, 1995) str. 77-78

Video: Tádžikistán: Mise splněna (Tajikistan: Mission Accomplished - Ženeva, UNHCR, 1995). Video je k dispozici zdarma na adrese Public Information Section, UNHCR, PO Box 2500, Geneva, SWITZERLAND.

Rupert Colville, "Obnova Socialismu" (Rebuilding Socialism), časopis Refugees, č. 98. 1994, str. 26-30

 



Vyhledávání UNHCR
 
Úvodní stránka manuálu
Úvod Dějepisu  
Copyright 2001 UNHCR. All Rights Reserved. Site design by Pentagram