Publikace: Pomůcky pro učitele
  Dnes je:


Úvodní stránka manuálu

OBSAH HODIN

DĚJEPIS VĚK 15-18 LET
VYSÍDLOVÁNÍ POPULACE VE SPOLEČENSTVÍ NEZÁVISLÝCH STÁTŮ OD ROKU 1991

Cíl

Tato kapitola by měla následovat až po prostudování historie rozdělení Sovětského svazu (1982-1991).

Rok 1989, ve kterém byla stržena berlínská zeď, byl pro světovou historii zlomovým. V prosinci roku 1991 se Sovětský svaz, největší stát světa s třetí největší populací rozpadl na patnáct nezávislých států. Dvanáct z nich nyní tvoří Společenství nezávislých států (SNS).

Od roku 1989 bylo v SNS asi devět milionů lidí donuceno k vystěhování, často i za hranice domovského státu. V této kapitole se žáci dozvědí o poloze jednotlivých států SNS a seznámí se s důvody vysídlování a migračních vln upchlíků. Také podrobněji prostudují nedávnou historii jednoho ze států SNS, Tádžikistánu.

HODINA 1

Příprava

Rozdejte třídě doprovodný materiál: mapu Společenství nezávislých států (SNS).

Soubor materiálů pro vyučujícího 1: "Vnitřní uprchlíci států bývalého Sovětského svazu" je k dispozici jako doplňující informační materiál.

Postup

Nechte žáky prohlédnout mapu Společenství nezávislých států (SNS) a dejte jim několik minut, aby se mohli seznámit se jmény jednotlivých států. Množství z názvů těchto států končí na "-stán". Žáci zřejmě již některá z těchto jmen slyšeli, ale jen matně tuší, že tyto státy leží na území bývalého Sovětského svazu, ve Střední Asii, na Kavkaze…

Dvě hlavní oblasti SNS, ve kterých se odehrávaly ozbrojené konflikty a ve kterých následně docházelo k pohybu uprchlíků, jsou Kavkaz a Střední Asie. V této lekci by žáci měli zakreslovat šipky na mapu v Souboru doprovodných otázek a textů, aby znázornili směry vysídlování v kavkazském regionu:

  • šipka z Abcházie do Ruska a další z Abcházie do Gruzie
  • šipka z Gruzie do Abcházie šipka z Jižní Osetie do Gruzie, druhá šipka do Severní Osetie, třetí šipka do Dagestánu
  • šipka z Arménie do Ázerbajdžánu šipka z Ázerbajdžánu do Arménie
  • šipka z Náhorního Karabachu do Ázerbajdžánu a druhá šipka přes Ázerbajdžán do Arménie

Žáci se pravděpodobně budou ptát, proč mezi některými státy existují obousměrné přesuny, tak jako je tomu u Gruzie a Abcházie. To bude vysvětleno v další lekci.

Vysídlování obyvatel ve Střední Asii může být znázorněno jako:

  • šipka z Tádžikistánu do Afghánistánu
  • šipka z Tádžikistánu do Kyrgyzstánu
  • šipka z Tádžikistánu do Turkmenistánu
  • šipka z Tádžikistánu do Ruské federace
  • šipka z Tádžikistánu na Ukrajinu
  • šipka z Tádžikistánu do Uzbekistánu
  • šipka z Tádžikistánu do Běloruska
  • šipka z Uzbekistánu do Ázerbajdžánu
  • šipka z Uzbekistánu do Ruské federace
  • šipka z Ruské federace (Čečenska) do Kazachstánu
  • šipka z Afghánistánu (není státem SNS, ale součástí regionu Střední Asie) do Uzbekistánu

V této chvíli již zřejmě budou mapky žáků kvůli velkému množství, šipek vypadat dost zmateně. Doufejme, že toto cvičení žákům ukázalo, že se během posledního desetiletí muselo asi 9 milionů lidí vystěhovat, utéci před násilnými konflikty a etnickými střety. V příští lekci si žáci přečtou o hlavních důvodech těchto střetů.

HODINY 2 a 3

Příprava


Pro třídu je zapotřebí sada atlasů s mapou bývalého SSSR a sada článků "Vysídlování populace v bývalém Sovětském Svazu".

Postup

Žáci si přečtou článek a zodpoví na tyto kontrolní otázky:

Kontrolní otázky (otázky sledují vnitřní řád článku):

  • Rozloha Sovětského svazu byla tak obrovská, že se rozprostíral přes kolik časových pásem?
  • SSSR byl největším mnohonárodnostním státem světa. V zásadě však jeho obyvatelé byli rozděleni na dvě hlavní skupiny - na Rusy a "Ne-Rusy". Během existence SSSR se objevovaly dva hlavní typy rozporů. Jaké? (Většina konfliktů, ke kterým dochází od rozdělení Sovětského svazu, byla projevem neshod mezi "ne-Rusy" na území států, které Sovětský svaz tvořily.)
  • Ve formě tabulky s pěti sloupci znázorněte nucené vysídlování obyvatelstva, ke kterému docházelo v Sovětském svazu před a po druhé světové válce. Do prvního sloupce vepište, o které lidi šlo, do druhého sloupce odkud pocházeli původem, do třetího sloupce kam byli donuceni odejít, do čtvrtého důvod odchodu, pokud je v článku uveden, a konečně do pátého sloupce kam uprchli jejich potomci během konfliktů v SNS. (Příklady jsou na různých místech článku.)
  • Vyjmenujte faktory, které přispívaly k růstu napětí mezi Rusy žijícími v neruských státech a původními obyvateli těchto států.
  • a) Co bylo důvodem nepokojů v Kazachstánu v prosinci 1986?
    b) Najděte Náhorní Karabach na mapě z lekce 1. Které etnikum je v populaci nejsilněji zastoupeno? Kdo ovládá Náhorní Karabach od 20. let 20. století? K jakým konfliktům dochází v této oblasti dnes a proč musí lidé opět utíkat?
    c) Kdo byli lidé vyhnaní z Uzbekistánu a Kyrgyzstánu v roce 1989? Odkud původem pocházeli?
  • Uveďte důvody sporů o hranice mezi sousedními státy.
  • Nezávislé státy, které vznikly jako důsledek rozpadu SSSR, jsou nyní samy mnohonárodnostními státy.
    a) Co znamená "mnohonárodnostní"?
    b) Co je potřeba udělat, aby se zamezilo národnostním konfliktům?
  • a) Více než dva miliony lidí přesídlily do Ruska od r. 1989. Uveďte důvody.
    b) Ruské úřady rozdělily tyto přistěhovalce do dvou kategorií - "nucené migranty", tedy uprchlíky, a migranty z ekonomických důvodů. Jaké procento lidí, kteří se přistěhovali do Ruska po r. 1989, bylo zařazeno mezi uprchlíky a kdo byli tito lidé?

HODINA 4

Postup


Ukažte žákům Mapu menšin, abyste je utvrdili v úsudku, který si zřejmě udělali po zodpovězení kontrolních otázek v minulé lekci, totiž že státy SNS mají mnohonárodnostní složení obyvatelstva. Při prozkoumání výsečových grafů na mapě žáci uvidí, že určité etnické skupiny jsou přítomny v několika státech. Například Uzbekové tvoří menšinu v Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Turkmenistánu.

Diskuse ve třídě

  • Jaké důvody najdou žáci pro vysvětlení takového rozdělení populace ve světle informací obsažených v článku z předchozí lekce?
  • Jaké problémy vyplynuly z rozsáhlého vysídlování, ke kterému docházelo za komunistického režimu?
  • Jak může UNHCR spolu s dalšími organizacemi OSN pomoci státům SNS se s těmito problémy vypořádat?

HODINA 5 a 6: Případová studie - Tádžikistán

V této lekci se budou žáci podrobněji zabývat pouze jedním státem SNS - Tádžikistánem, kde v roce 1992, jen několik měsíců po získání nezávislosti, vypukla občanská válka. Tisíce Tádžiků uprchly z venkova do hlavního města Dušanbe, do Afghánistánu a jinam. Žákům bude vysvětlena role UNHCR při ochraně a reintegraci navrátilců a lidí vyhnaných z domovů v Tádžikistánu.

Příprava

Doplňující informační materiál ohledně konfliktu v Tádžikistánu: Obnova stability v Tádžikistánu je součástí Souboru materiálů pro vyučujícího, č. 2.

Mějte připravenou videokazetu s filmem Tádžikistán: Mise splněna. Film trvá 15 minut a je k dispozici zdarma na adrese Public Information Section, UNHCR, PO Box 2500, Geneva 2, SWITZERLAND.

Budete také potřebovat Mapu menšin z minulé lekce.

Postup

Nechte žáky najít Tádžikistán na jejich mapě v Souboru doprovodných otázek a textů z lekce 1. Které státy mají s Tádžikistánem společnou hranici? Zpět k Mapě menšin z minulé lekce: Jaké je etnické složení populace v Tádžikistánu?

Před ukázkou videa Tádžikistán: Mise splněna dejte žákům několik základních informací o obyvatelích provincie Khatlon. Detaily viz Soubor materiálů pro vyučujícího, č. 2: Obnova stability v Tádžikistánu.

Od třicátých do sedmdesátých let byli místní obyvatelé, Garmiové, vyháněni komunistickým režimem z vlastního údolí do Khatlonu, kde byla potřeba pracovní síla pro bavlníkové farmy.

Diskuse o filmu

  • Ne všechny domy v Khatlonu byly během občanské války zničeny. Komu patřily zničené domy?
  • a) Kdo je navrátilec/repatriant?
    b) Čím trpěli první obyvatelé, kteří se vrátili do Khatlonu?
  • Jak pomohlo UNHCR při ochraně repatriantů?
  • a) Jaké byli dvě skupiny lidí, kteří žili ve vesnici Socialismu?
    b) Co se ve vesnici stalo během občanské války?
    c) Jakým konkrítním problémům museli čelit Garmiové, kteří se do vesnice vrátili?
    d) Jak pomohlo UNHCR, spolu s místními úřady, vyřešit konflikt mezi Garmii a Uzbeky?
  • Říká se: "můj dům, můj hrad". Avšak když se Garmiové vrátili domů, zjistili, že jejich domy byly buďto zničeny, nebo obydleny těmi, kdo ve vesnici zůstali. Vláda odměnila své věrné majetkem těch, kteří uprchli. Jak byl problém s obsazenými domy vyřešen?
  • Kdykoliv a kdekoliv je to možné, UNHCR se snaží o repatriaci uprchlíků. Jaké podmínky musí existovat pro to, aby se uprchlíci mohli vrátit zpět do vlasti?


Vyhledávání UNHCR
 
Úvodní stránka manuálu  
Úvod Dějepisu
Copyright 2001 UNHCR. All Rights Reserved. Site design by Pentagram